Skręcona kostka przyczyną bólu kręgosłupa?
Czy skręcona kostka może być przyczyną bólu kręgosłupa?
Podczas pracy w gabinecie bardzo często pojawiają się tego typu pytania. Czy postawiona powyżej teza może być prawdziwa? Czy zaburzenia lub przebyty uraz w jednej okolicy ciała może być przyczyną problemu w innym obszarze?
Nasz organizm tworzy pewnego rodzaju łańcuch. Ograniczenie ruchomości, osłabienie siły mięśniowej lub inna dysfunkcja będzie przenoszona na kolejny element tego łańcucha po to aby wyrównać/skompensować istniejący problem. Żeby lepiej zobrazować sytuację - źle dokręcone koło w samochodzie może po pewnym czasie spowodować nadmierne zużycie opony 🙂 Opisane zjawisko ilustruje poniższa grafika:
Wg badań prowadzonych przez Carlę Stecco, włókna mięśniowe w 70% wnikają w przyczep do kości poprzez ścięgno, natomiast pozostałe 30% wnikają w powięź kolejnego mięśnia powodując jego napięcie. Jest to dowód na to, iż praca jednego mięśnia nie jest wyizolowana i przenosi się na kolejne tworząc wspomniany wyżej efekt łańcucha.
Wracając do postawionego na początku pytania – czy skręcona w przeszłości kostka może być przyczyną bólu kręgosłupa?
Skręcenie stawu skokowego jest urazem, do którego dochodzi stosunkowo często, szczególnie wśród osób aktywnie uprawiających sport (przede wszystkim siatkówka czy koszykówka). W jego wyniku może dochodzić do uszkodzenia aparatu więzadłowo – torebkowego, a w przypadku poważniejszych urazów do złamania kostki (najczęściej bocznej). W zależności od stopnia urazu, sposobu leczenia i prowadzonego procesu rehabilitacji efektem urazu może być np..:
- ograniczenie ruchomości
- osłabienie siły mięśniowej
- zaburzenia propriocepcji (czucia głębokiego)
- tendencja do kolejnych skręceń
Opisane powyżej skutki nie muszą powodować żadnych objawów, natomiast efekt łańcucha sprawia, iż inne struktury mogą kompensować ograniczenia w uszkodzonym stawie skokowym. Zmniejszona ruchomość tego stawu może wywołać nadmierną ruchomość w stawie wyższym – kolanowym lub biodrowym. Co za tym idzie – siły przenoszone na nasz kręgosłup również są zmienione.
W początkowej fazie od urazu nie odczuwamy dolegliwości ze strony kręgosłupa. Najczęściej pojawiają się one po długim okresie i nie jesteśmy w stanie połączyć tych dwóch faktów.
Odpowiedni wywiad przeprowadzony przez fizjoterapeutę oraz trafna diagnostyka pozwoli odnaleźć prawdziwe źródło bólu i problemu. Ból kręgosłupa w takim przypadku będzie jedynie skutkiem a nie przyczyną, dlatego w naszej pracy staramy się odnaleźć prawdziwe źródło bólu, które bardzo często znajduje się w innym obszarze.
Opisany powyżej przykład jest oczywiście w celach ilustracyjnych aby uświadomić nam, iż ból kręgosłupa nie zawsze musi być spowodowany w jego obszarze. Taki mechanizm obejmuje nasz cały organizm i ta zależność może występować podczas innych dolegliwości.
Zatem odpowiadając na postawione na początku pytanie – czy skręcona kostka może być przyczyną bólu kręgosłupa? ZDECYDOWANIE TAK!
Jeśli odczuwasz dolegliwości, które wracają i dotychczasowe działania przynoszą tylko tymczasowy efekt – być może Twój problem leży w innym obszarze Twojego ciała. W takim przypadku zapraszamy do konsultacji w CORE and MORE!
źródło – Manipulacja Powięzi część praktyczna, Luigi Stecco, Carla Stecco, 2015