Stabilność i mobilność – koncepcja „Joint by joint”
Według teorii Graya Cooka ”joint by joint aproach” nasz organizm to łańcuch połączony przez stawy, które powinny charakteryzować się dużą mobilnością i stabilnością w sposób naprzemienny. Sytuacja taka jest konieczna byśmy mogli pracować w pełnym zakresie, przy jednoczesnej ochronie okolic narażonych na największe obciążenia.
Przypomnijmy sobie czym stabilność i mobilność jest.
MOBILNOŚĆ - zdolność układu nerwowo-mięśniowego do wykonania efektywnego ruchu w stawie w pełnym, bezbolesnym zakresie ruchu.
STABILNOŚĆ - aktywna kontrola mięśniowa położenia stawu, pozwalająca przenosić siły i momenty sił w połączeniu z elastycznością tkanki mięśniowej i mobilnością stawu.
W piramidzie optymalnego przygotowania ruchowego wg G.Cook’a z 2002r stabilność i mobilność stanowią bazę do pracy nad cechami motorycznymi i umiejętnościami technicznymi potrzebnymi do rozwijania swoich umiejętności sportowych. Są fundamentem zdrowego ruchu , który nie będzie powodował kontuzji wynikających z kompensacji.
Co w sytuacji kiedy w danym stawie dochodzi do zaburzenia dominującej funkcji ? Dochodzi do kompensacji w odcinku położonym najbliżej.
Jeżeli np. w odcinku piersiowym dojdzie do utraty mobilności w wyniku chociażby długoletniej pracy w pozycji siedzącej nasz organizm poszuka kompensacji odcinek niżej – czyli w części lędźwiowej kręgosłupa. Konsekwencją takiej kompensacji będzie nadmiar ruchomości w odcinku lędźwiowym , która prowadzi do niestabilności . Cały ten mechanizm przyczyni się do zwiększenia ryzyka bólu i dyskopatii .
Według koncepcji ”joint by joint aproach” :
1) Stawy lub odcinki odpowiadające za stabilność:
- staw kolanowy
- odcinek lędźwiowy
- łopatka (staw łopatkowo żebrowy)
- odcinek szyjny (dolny segment)
- staw łokciowy
2) Stawy lub odcinki odpowiadające za mobilność:
- staw skokowy górny
- staw biodrowy
- odcinek piersiowy
- staw ramienno - łopatkowy
- odcinek szyjny (górny segment)
- staw promieniowo-nadgarstkowy
Aby ciało w sposób prawidłowy przyjmowało obciążenia związane z treningiem ważne jest zachowanie równowagi mobilności i stabilności stawów.
Każde ograniczenie mobilności może powodować kompensacje co w konsekwencji prowadzi do kontuzji.
Jakie elementy należy wprowadzić co treningu aby poprawić mobilność stawów?
- Rolowanie
- Dynamiczne rozciąganie nakierowane na konkretne obszary ciała
- Ćwiczenia z taśmą/ gumą – automobilizacja stawów
- Ćwiczenia utrwalające uzyskany zakres ruchu
Oto kilka ćwiczeń poprawiających mobilność stawu skokowego oraz biodrowego:
Jeśli potrzebujesz porady w jaki sposób najlepiej stosować koncepcję "Joint by joint" w treningu - zapraszamy do kontaktu z nami!