Zdrowy kręgosłup w pracy biurowej
Nie od dziś wiadomo, że kręgosłup jest filarem naszego ciała, amortyzuje wstrząsy oraz chroni to co zawiaduje naszym funkcjonowaniem – rdzeń kręgowy i nerwy. Kręgosłup ma swoje charakterystyczne krzywizny zapewniające sprawność funkcji amortyzacyjnej: lordozę szyjną i lędźwiową oraz kifozę piersiową. Amortyzacja obciążeń działających na nasz organizm możliwa jest również dzięki obecności krążków międzykręgowych.
W teorii kręgosłup jest bardzo mocną strukturą. Uszkodzić taki „blok” kostny nie powinno być łatwo.
A jednak coraz częściej okazuje się, że problemy z bólem pleców doskwierają bardzo dużej grupie ludzi – młodych, starszych, w średnim wieku. Co ich łączy? Zazwyczaj praca siedząca.
Okazuje się, że siedzenie z zachowaniem prawidłowych krzywizn kręgosłupa obciąża dyski o 40 % bardziej niż w pozycji stojącej.
Siedzenie w pozycji zgarbionej – czyli tak jak często pozostajemy przez np. 8 h w pracy przed komputerem zwiększa obciążenie na dyski o 85%.
Siedzenie nam nie sprzyja!!!
Co zrobić gdy jednak nie możemy wyprowadzić się na tropikalną wyspę a nasza przyszłość wiąże się ze spędzaniem 40h tygodniowo w pozycji siedzącej.
Oto kilka prostych trików do zastosowania w codziennym życiu:
- ustaw alarm co godzinę i przespaceruj się chociaż kilka kroków (bez alarmu łatwo się zasiedzieć)
- wykonaj 10 krążeń ramionami w tył (aby rozruszać obręcz barkową i choć na chwilę przyjąć inną pozycję)
- wykonaj 10 powolnych skrętów głowy na boki (od centrum w bok i znów powrót do centrum)
- rozciągnij klatkę piersiową wyciągając ramiona jak najdalej w bok (bardzo spokojnie) i utrzymaj tą pozycję przez 30 sekund
- na koniec rozciągnij mięśnie czworoboczne
Spróbuj wprowadzić te małe zmiany do swojego grafiku pracy a po niedługim czasie poczujesz ulgę.
I oczywiście przynajmniej raz w tygodniu poświęć godzinę dla swojego ciała: trening w domu, joga, pilates, basen, siłownia.
Jeśli ból jest uporczywy, długotrwały, często powracający i powodujący wrażenie "sztywności" w okolicy karku i szyi, wtedy warto skierować się do fizjoterapeuty.
Istnieje wiele metod leczniczych, które obniżają patologiczne napięcie mięśniowe wywołane długotrwała pracą siedzącą. Zaliczyć do nich możemy m.in.:
- Fizykoterapię (jonoforeza, laseroterapia, prądy TENS, prądy interferencyjne),
- Kinesiotaping (odpowiednia aplikacja plastrów pomaga obniżyć napięcie mięśniowe),
- Masaż relaksacyjny lub leczniczy,
- Terapię manualną,
- Trening funkcjonalny (ostatni etap rehabilitacji, który pozwoli zabezpieczyć organizm przed kolejnymi dolegliwościami).
W CoreandMore stosujemy wszystkie w/w metody abyś jak najszybciej pozbył się bólu i mógł wrócić do pracy. Za pomocą opracowanego schematu postępowania leczniczego pomogliśmy już wielu pacjentom z tego typu dolegliwościami.
Jeżeli masz problem z dobraniem ćwiczeń dla siebie lub odczuwasz ból kręgosłupa wynikający z długotrwałej pracy siedzącej - zapraszamy na konsultacje do CoreandMore!