Zdrowy kręgosłup w pracy biurowej

Nie od dziś wiadomo, że kręgosłup jest filarem naszego ciała, amortyzuje wstrząsy oraz chroni to co zawiaduje naszym funkcjonowaniem – rdzeń kręgowy i nerwy. Kręgosłup ma swoje charakterystyczne krzywizny zapewniające sprawność funkcji amortyzacyjnej: lordozę szyjną i lędźwiową oraz kifozę piersiową. Amortyzacja obciążeń działających na nasz organizm możliwa jest również dzięki obecności krążków międzykręgowych.

W teorii kręgosłup jest bardzo mocną strukturą. Uszkodzić taki „blok” kostny nie powinno być łatwo.

A jednak coraz częściej okazuje się, że problemy z bólem pleców doskwierają bardzo dużej grupie ludzi – młodych, starszych, w średnim wieku. Co ich łączy? Zazwyczaj praca siedząca.

Okazuje się, że siedzenie z zachowaniem prawidłowych krzywizn kręgosłupa obciąża dyski o 40 % bardziej niż w pozycji stojącej.

Siedzenie w pozycji zgarbionej – czyli tak jak często pozostajemy przez np. 8 h w pracy przed komputerem zwiększa obciążenie na dyski o 85%.

Siedzenie nam nie sprzyja!!!

spinal-loads1

Co zrobić gdy jednak nie możemy wyprowadzić się na tropikalną wyspę a nasza przyszłość wiąże się ze spędzaniem 40h tygodniowo w pozycji siedzącej.

Oto kilka prostych trików do zastosowania w codziennym życiu:

 

- ustaw alarm co godzinę i przespaceruj się chociaż kilka kroków (bez alarmu łatwo się zasiedzieć)

- wykonaj 10 krążeń ramionami w tył (aby rozruszać obręcz barkową i choć na chwilę przyjąć inną pozycję)

- wykonaj 10 powolnych skrętów głowy na boki (od centrum w bok i znów powrót do centrum)

- rozciągnij klatkę piersiową wyciągając ramiona jak najdalej w bok (bardzo spokojnie) i utrzymaj tą pozycję przez 30 sekund

- na koniec rozciągnij mięśnie czworoboczne

Spróbuj wprowadzić te małe zmiany do swojego grafiku pracy a po niedługim czasie poczujesz ulgę.

I oczywiście przynajmniej raz w tygodniu poświęć godzinę dla swojego ciała: trening w domu, joga, pilates, basen, siłownia.

Jeśli ból jest uporczywy, długotrwały, często powracający i powodujący wrażenie "sztywności" w okolicy karku i szyi, wtedy warto skierować się do fizjoterapeuty.

Istnieje wiele metod leczniczych, które obniżają patologiczne napięcie mięśniowe wywołane długotrwała pracą siedzącą. Zaliczyć do nich możemy m.in.:

  • Fizykoterapię (jonoforeza, laseroterapia, prądy TENS, prądy interferencyjne),
  • Kinesiotaping (odpowiednia aplikacja plastrów pomaga obniżyć napięcie mięśniowe),
  • Masaż relaksacyjny lub leczniczy,
  • Terapię manualną,
  • Trening funkcjonalny (ostatni etap rehabilitacji, który pozwoli zabezpieczyć organizm przed kolejnymi dolegliwościami).

W CoreandMore stosujemy wszystkie w/w metody abyś jak najszybciej pozbył się bólu i mógł wrócić do pracy. Za pomocą opracowanego schematu postępowania leczniczego pomogliśmy już wielu pacjentom z tego typu dolegliwościami.

Jeżeli masz problem z dobraniem ćwiczeń dla siebie lub odczuwasz ból kręgosłupa wynikający z długotrwałej pracy siedzącej - zapraszamy na konsultacje do CoreandMore!